svētdiena, 2021. gada 12. decembris

Ko spēj jūtas

Kopš esmu kļuvusi par mammu, ik dienu apgūstu kaut ko jaunu un interesantu. Bija jāapgūst tādi obligāti jaunie pienākumi, bez kuriem bērnu nav iespējams izaudzināt, piemēram, autiņbiksīšu maiņa, ēst gatavošana zīdaiņiem, ziemas kombinezona un pirkstaiņu uzģērbšana un tamlīdzīgi. Ir ikdienas pienākumi, kas ir mazliet ārpus obligātā, taču kurus ļoti ieteicams veikt - piemēram, hendlings atbilstošā vecumposmā, pareiza ģērbšana, grāmatu lasīšana priekšā un šūpuļdziesmiņu dziedāšana, rotaļāšanās un tamlīdzīgi. Un ir vēl tāds daudzgalvains zvērs kā bērnu emocionālā audzināšana. Jēziņ, jidritvaikociņ, vai ku tas ir grūti!


Ģimenes psiholoģijas speciālisti māca, ka pieaugušajiem ir jāpalīdz mazajam viņa spēcīgajās emocijās, kas reizēm pāršalc pāri kā visaprijošs vilnis. Taču nereti es kā vecāks šajos jūtu uzplūdos slīkstu kopā ar mazuli. Izrādās, izprast mazuļa emocijas, neesot ciešā saskarē ar savējām, ir praktiski neiespējami! 


Bet kā lai palīdz pieaugušajam, kurš tā arī nav iemācījies atpazīt un izjust savas emocijas?  Atbildes uz šo jautājumu esmu meklējusi izziņas grāmatās, psihologu konsultācijās un semināros, taču kaut ko vērtīgu un negaidītu esmu atradusi arī kādā skaistā bērnu ilustrāciju grāmatā. Poļu rakstnieces Tinas Ozevičas un ilustratores Aleksandras Zajoncas bilžu grāmata “Ko dara jūtas” (Jāņa Rozes apgāds) māca aprūpēt emocijas kā mazus, mīļus zvēriņus, kas alkst pēc uzmanības, draudzības un pieņemšanas. 


Kad atšķīru grāmatu pirmo reizi un sāku to lasīt savam pusotrgadniekam, absolūti nebiju gatava tam, kas notiks nākamajās lappusēs. Tā bija nemierpilna pēcpusdiena, bija atgadījies kāds satraucošs sīkums, un, lai arī es sapratu, ka nesen piedzīvoju bailes un vainas izjūtu, nespēju līdz galam tikt vaļā no nepatīkamā emociju mudžekļa. Līdz mirklim, kad nokļuvu līdz kauna ilustrējumam. Tina Oževica raksta: “Kauns rok zemē bedres un ierušinās tur kā kurmis”. Un tad es to aptvēru - mani nelaida vaļā kauna izjūta. Pavisam negaidīti šis teikums un skaistā, askētiskā ilustrācija ar bedrē ierušinājušos, aiz plaukstām paslēpušos kaunu, atraisīja asaras un iedarbojās terapeitiski. 


Aizkustinošā veidā grāmatā atainotas arī daudzas citas emocijas. Šķiet, ar šīs grāmatas saturu spēs identificēties gan bērns, gan pieaugušais. Un, ja bērniem ir nepieciešams paskaidrot, ko kura jūta nozīmē, tad šī grāmata ir brīnišķīgs veids, kā to izdarīt. Slavējams dzejnieces Ingmāras Balodes tulkojums!


Zemāk esmu nofotografējusi dažas mīļākās emocijas grāmatā. Jo mīļas jau ir visas krāsainās jūtas - un ir tiešām brīnišķīgi, ka mums ir iespēja piedzīvot tās!


1 komentārs:

 1. Paldies par visu, Dr Makha! Pēc tam, kad es sazinājos ar jums, lai palīdzētu man pārtraukt šķiršanos no vīra, mans vīrs pārtrauca aizpildīt šķiršanās dokumentus, un tagad viss ir daudz labāk. Kā jūs teicāt, viss šķiršanās process ir atcelts, sliktā sieviete, kas radīja problēmas manā laulībā, ir pametusi manu vīru, un tagad mēs esam ļoti laimīgi kopā. Es dalos šajā dzīves pieredzē ar visiem, kas saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem attiecībās, laulībā vai jebkurā citā jautājumā. , jūs varat sazināties ar Dr Makha, izmantojot WhatsApp +1(815)564-3618
  Viņa pārvalda šādas burvestības:
  * mīlestības burvestības
  * kāzu burvestības
  * naudas maģija
  * skaista burvestība
  * laimes burvestība
  * Seksa pievilcības burvestības
  * AIDS izārstēšanas maģija
  * Kazino ala
  * Noņemtas nolādētās alas
  * Aizsardzības burvestība
  * loterijas maģija
  * Laimes burvestības
  * Auglības burvestība
  * Telekinēzes gredzens 💍
  E-pasts: makharituals@gmail.com
  Whatsapp +1(815)564-3618

  AtbildētDzēst